Inteligentne emocje

Człowiek to nie „sztuczna inteligencja”

Mówiąc o inteligencji interpersonalnej, szczególnie po dokonaniach prof. Gardnera w tej dziedzinie, zapominamy o czymś co odróżnia nas od sztucznej inteligencji. Podobno jest ona doskonała, potrafi się uczyć, jest wyzbyta słabości takich jak uczucia. Czy jednak to są faktycznie nasze słabe strony? Emocje to ta nieprzewidywalna część naszej inteligencji.

Siła emocji

O tym jak działają emocje jaki mają wpływ na nasze decyzje pisaliśmy nieraz. Jednak tu chcę zwrócić uwagę na genialne połączenie emocji z inteligencją. Tworzy to jednostkę jaką jest człowiek, nie do podrobienia, gdyż poprzez wpływ bodźców i interakcje wewnętrzne, cały czas ewoluuje. To stoi w sprzeczności z lansowanymi w poprzednim wieku poglądami kognitywnymi. Obecnie zwraca się uwagę zarówno na siłę jaką posiadają nad nami emocje.

Jestem jaki jestem

Nie oznacza to, że część ludzi jest przesądzona z góry jeśli chodzi o los. Brak zdolności interpersonalnych dyskwalifikuje ich jako liderów. Stanowisko kierownicze mają często osoby o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej, interpersonalnej i intrapersonalnej. Nie znaczy że ich IQ musi być wyższe od tych im podległych. Może być niższe. Chodzi o to, że na tym stanowisku radzą sobie lepiej niż inni.

Najlepszym dlatego rozwiązaniem jest kształcenie oby rodzajów inteligencji od dziecka. Chodzi o inteligencję emocjonalną na równi z interpersonalną. Jest to ważne ze względu na dokonywanie wyborów życiowych i podejmowanie decyzji np. budowania związku z daną osobą. Jednak zanim szkolnictwo do tego dojrzeje musimy wziąć sprawy w swoje ręce i sami zadbać o siebie i dzieci.

Źródła:

  • http://changingminds.org
  • http://www.dana.org/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

2 thoughts on “Człowiek to nie „sztuczna inteligencja”

  1. Ciężko się nie zgodzić zez słusznością tych tez tu rozpatrywanych. Dzięki za inne spojrzenie na problem z inteligencją. Szkoda tylko, że takie złe podejście pokutuje jeszcze w szkołach i niestety nie służy to nam dobrze.

  2. No tak niekiedy wykorzystując emocje, a raczej ich działanie można osiągnąć cel. Często bazują na tym reklamy i ogólnie manipulatorzy, którzy chcą wykorzystać je do sowich celów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *