motywacja

Coach w roli głównej

Im większe firmy tym większe konflikty. Społeczeństwo korporacyjne docenia rolę coachów, kiedy wejdą oni do szarej rzeczywistości wielu ludzi? Kim tak w ogóle jest coach i jaka jest jego rola w społeczeństwie firmowym?

Zawód coach – kim można się stać

Jeśli myślisz że coach to trener? W pewnym sensie masz rację. Osoba coucha pod etykietą trenera zajmuje się jeszcze czymś więcej. To taki mentor, który ma za zadanie, nie nauczyć ciebie czegoś nowego, ale wydobyć i udoskonalić to co posiadasz.

Ciągły rozwój

Praca coacha polega na ciągłym motywowaniu, rozwoju kompetencji nie tylko swoich. Jeśli mamy smykałkę do gaszenia pożarów i budowania wiary w siebie u ludzi to jak najbardziej możemy spróbować swoich sił w tym zawodzie.

Chcesz zostać coachem? Zacznij budować

Co jednak buduje coach? Pewność siebie innych ludzi. Ma za zadanie przygotować mentalność klienta/ów na kolejne zadania, cele życiowe. W firmie jednak przejmuje coś na kształt wspomagania produktywności pracowników. Podniesienie ich wiary we własne siły i wlanie pozytywnych emocji.

motywacja
Źródło: pixabay.com/

Jak zostać profesjonalistą?

Coach to też znawca ludzkich charakterów i psychiki. Większość specjalistów z tego zakresu pracuje na zasadzie własnej działalności, która daje mu swobodę w podejmowaniu decyzji. Wolni strzelcy często pracują w biurach na godziny, które dają im swobodę działania. Tym bardziej, że praca coucha wymaga w większości obecności w firmie, dla której pracuje.

Wzbogacając własne doświadczenie i budując markę możemy stać się popularnym i rozchwytywanym mentorem. Poza tym, w wejściu na tę ścieżkę kariery pomóc nam mogą kursy i szkolenia. Dodatkowym atutem może być pozyskanie certyfikatów z np. International Coach Federation czy International Coaching Community.

Psychologia i jej podstawy

Tak dokładnie coach w swojej pracy wykorzystuje elementy psychologii. Jednak dużym ułatwieniem są w tym zawodzie na pewno uzdolnienia, takie jak:

  • zdolności interpersonalne;
  • szybka adaptacja do zmiennych warunków;
  • szybkie przyswajanie wiedzy;
  • znajomość charakterów;
  • otwartości i umiejętności słuchania;
  • skupienia;
  • odczytywanie mowy niewerbalnej;
  • zdolności miękkie.

Tak więc, ścieżka coacha i jego kariery może być mniej lub bardziej wyboista. Dużo zależy też od naturalnych predyspozycji. Entuzjastyczne i otwarte podejście do niekiedy całkiem obcych osób może być problemem ciężkim do pokonania dla introwertyków.

Czarne charaktery

A teraz trochę teorii z czarnej serii. Niektórzy ludzie mają ogromne predyspozycje do budowania świadomości człowieka, kreowania jego emocjonalności. Często nawet bez podstawowej wiedzy czują jak wywołać konkretne reakcje w ludziach. Czasem są to czarne charaktery, które tę umiejętność wykorzystują do manipulacji innymi osobami. Burzą ich pewność siebie i poczucie własnej wartości. Tacy ludzie robią to nie z premedytacją, lecz automatycznie. Takie zachowanie traktują jako sposób na funkcjonowanie w społeczeństwie.

Coach to nie tylko wiedza o tym, jak budować w pracowniku poczucie wartości. Aspirując na to stanowisko należy też zadbać o tak trywialne rzeczy jak ton głosu, dykcję. Są to może mało poruszane kwestie, ale w tej pracy bardzo istotne. Profesjonalny coach musi wzbudzać zaufanie, a błędy językowe, niechlujna mowa są odbierane niekorzystnie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą oferującą wynajem biur serwisowych w Warszawie CitySpace.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *