Rozrzucone antydepresanty na stole obok opakowania

Co warto wiedzieć zanim zaczniemy przyjmować antydepresanty?

Rozpoczęcie leczenia u psychiatry samo w sobie może być stresujące – nie zawsze od razu godzimy się ze swoją diagnozą. Depresja to taka choroba, która przytrafia się obecnie niestety dosyć często – ale i tak za każdym razem powoduje, że dana osoba nie wie, jak ma się od tego momentu zachowywać. Najważniejsze jest to, aby nie odmawiać pomocy – nawet, jeśli czujemy, że możemy poradzić sobie sami. Depresja jest problemem skomplikowanym i warto mieć tutaj jakiś sprzymierzeńców – czymś takim mogą być właśnie dobrze dobrane leki.

Trzeba jednak wiedzieć, że proces znalezienia idealnego leku może trochę potrwać – nie jest to niestety takie proste. Psychiatrzy często muszą zapisać nam kilka różnych produktów zanim w końcu coś zacznie działać tak, jak powinno. Bardzo istotne jest jednak to, aby się tutaj nie zniechęcać – nawet wtedy, gdy pojawiły się u nas faktycznie skutki uboczne. W końcu na pewno znajdziemy coś, co pomoże nam zwalczyć objawy depresji.

Nieprawdziwe informacje

Nie ma nic dziwnego w tym, że przez lata faktycznie utworzyło się mnóstwo mitów dotyczących przyjmowania antydepresantów. Niektórzy ludzie początkowo doświadczali skutków ubocznych i nie próbowali nawet zmienić przyjmowanego leku na inny – od razu założyli, że wszystkie antydepresanty są bezwartościowe i w niczym nie pomagają. To krzywdzące podejście, bo mnóstwo osób radzi sobie z depresją właśnie dlatego, że z nich korzystają. 

Co możemy usłyszeć na ich temat? Często powtarzane mity to uzależnianie się od antydepresantów i to, że na pewno wywołają one u nas zmianę osobowości. To wszystko nie jest prawdą. Jeśli przyjmujemy je w sposób prawidłowy i odstawiamy powoli – nic nam nie będzie. A jeśli chodzi o osobowość to wiele osób po prostu przyzwyczaja się do tego, jak czują się i zachowują z depresją – gdy zaczyna ona odpuszczać to sami ze sobą czujemy się czasami dziwnie. Możemy mieć jednak pewność, że leki pomagają nam raczej odzyskać naszą prawdziwą osobowość – niczego nie zmieniają.

Daj im szansę

Nie możemy oczekiwać, że antydepresanty (np. Dulsevia) już pierwszego dnia przyjmowania – pokonają naszą depresję. Czasami to właśnie wygórowane oczekiwania sprawiają, że mamy szybko ochotę się poddać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach sama terapia to jednak za mało – w końcu i tak będziemy musieli powrócić do psychiatry. Lepiej więc od razu teraz “przemęczyć” się w procesie dopasowywania leku. Bądźmy w stałym kontakcie ze specjalistą i postarajmy się po prostu wykazać cierpliwością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *