Ciało migdałowate

Ciało migdałowate – fenomen czy archaizm?

Ciało migdałowate to struktury przypominające kształtem migdał, umiejscowione z boków głowy u podstawy kręgu limbicznego. Jest to centrum naszych namiętności. Posiadamy dwa takie same ciała migdałowate. Są to jedne z pierwszych części naszego mózgu, z których wykształciły się kolejne struktury.

W związku z tym, że ciało migdałowate było pierwsze to przejęło rolę głównego ośrodka emocjonalnego. Uszkodzenie połączeń z resztą mózgu albo usunięcie ciała prowadzi do spaczonej oceny emocjonalnej. Zwanej także „ślepotą uczuciową”. Człowiek pozbawiony ciała migdałowatego jest pustą skorupą bez emocji. Przestają one odgrywać jakąkolwiek rolę w jego życiu. Prowadzi to też do upośledzenia procesu zapamiętywania. Osoba pozbawiona ciała migdałowatego nie łączy bliskich osób z emocjami, a także nie rozpoznaje ich. To prowadzi nas do tropu, iż oprócz funkcji łącznikowej ciało migdałowate jest też swojego rodzaju zasobnikiem pamięci emocjonalnej. Od prawidłowego funkcjonowania ciała migdałowatego zależą nasze uczucia i reakcje na bodźce. Brak tych reakcji prowadzi do zagubienia się w swoim społeczeństwie, niewłaściwą reakcją na zagrożenie. Ciało migdałowate odpowiada też za powstawanie łez, odruch występujący wyłącznie u ludzi.

Rdzeń inteligencji emocjonalnej to struktura wzajemnych oddziaływań między korą mózgową, a ciałem migdałowatym. Jednak często zdarza się pod wpływem mocnych bodźców, że ciało migdałowate jest tą strukturą, która wytwarza w obronie emocje mające pokierować naszymi działaniami. W tym czasie rozum czyli kora mózgowa rozważa jaka decyzja będzie dla nas bardziej korzystna.

Źródła:

  • http://www.kul.pl/files/714/nowy_folder/4.53.2010_art.3.pdf
  • https://www.psychologytoday.com/

3 thoughts on “Ciało migdałowate – fenomen czy archaizm?

  1. Ciekawy artykuł. Warto czasem wiedzieć co w nas głęboko „siedzi”. Wtedy łatwiej jest nad tym zapanować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *