Smutna kobieta stoi przy oknie trzymając kubek herbaty w dłoni

Ciągły lęk i stres – jak rozpoznać pierwsze oznaki depresji?

Artykuł partnera.

W dobie pandemii COVID-19 wiele osób boryka się z problemami, w tym również w obszarze zdrowia psychicznego. Zdecydowana większość bagatelizuje jednak te objawy, zrzucając je na karb braku czasu czy stresu wynikającego z niepewności czasów. Gdy jednak wzbiera w nas lęk a stres przybiera nienaturalne rozmiary, warto zainteresować się przyczynami i spróbować poszukać pomocy. O tym jak zaczyna się depresja i dlaczego tak ważne jest by zwrócić się po pomoc do specjalisty, wyjaśniamy w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury.

Jakie są objawy depresji?

Depresja nie przychodzi nagle. Rozwija się w nas powoli, przybierając z dnia na dzień coraz bardziej widoczny obraz. Kiedy powinieneś/powinnaś zacząć uważniej się obserwować i zgłosić się na terapię? Podpowiadamy. Oto 8 najczęściej występujących symptomów depresji.

  1. Spadek nastroju. Czujesz się beznadziejne, słabo, nic nie ma dla Ciebie sensu.
  2. Twój nastrój spada. To co cieszyło Cię do tej pory, obserwujesz z boku.
  3. Kiedy inni Twoi znajomi bądź bliscy wykonują swoje codzienne czynności, Ty odczuwasz niemoc i brak energii.
  4. Patrząc w lustro, widzisz inną osobę. To co kiedyś uważałeś za zalety, zaczyna Ci przeszkadzać. Negatywnie oceniasz samego/samą siebie.
  5. Czujesz się winny/a tej sytuacji.
  6. Nie jesteś w stanie funkcjonować jak do tej pory – dotyczy to zarówno życia zawodowego jak i prywatnego.
  7. Zaburzeniom ulegają również Twoje aktywności. Rezygnujesz ze sportu, spotkań towarzyskich.
  8. W skrajnych przypadkach, gdy pomoc nie nadchodzi, pojawiają się myśli i zachowania samobójcze.

Jak można temu zaradzić?

Po pierwsze powiedz komuś bliskiemu/zaufanemu jak się czujesz i nie bój się poprosić o pomoc. To wyraz odwagi, a nie słabości. Następnie udaj się do lekarza i opowiedz szczerze o tym jak postrzegasz obecną sytuację, do czego tęsknisz, czego potrzebujesz. Najważniejsze jest tu Twoje zaangażowanie i chęć zmiany tej sytuacji.

Mężczyzna z depresją

Pamiętaj jednak, by szukając specjalisty, wybierać wyłącznie sprawdzone adresy. Psychoterapeuta z Katowic okaże Ci wsparcie i pozwoli wspólnie odnaleźć drogę do dawnego, satysfakcjonującego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *