Kobiete rozbolał ząb podczas wyjazdu nad morze

Ból zęba w trakcie wyjazdu nad morze? Sprawdź, jak sobie pomóc!

Artykuł partnera.

Chory ząb może dać o sobie znać w każdym momencie, także podczas wakacyjnego wyjazdu. Podpowiadamy, co zrobić, aby nieco ulżyć sobie w bólu. Na początek można sięgnąć po leki dostępne bez recepty, lecz jeśli nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów, jedynym sposobem na poradzenie sobie z uporczywym bólem jest wizyta u lekarza stomatologa.

Pierwsza pomoc w bólu zęba

Ból zęba określany jest zwykle przez pacjentów jako uporczywy i trudny do wytrzymania. Zazwyczaj jego przyczyną jest rozwijająca się próchnica, choć w niektórych przypadkach dolegliwości bólowe mogą pojawić się na skutek spożywania ciepłych bądź zimnych napojów lub potraw. Jeśli jednak ból nie ustępuje po kilkunastu minutach, można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Uśmierzą one ból zęba na kilka godzin, choć oczywiście nie stanowią rozwiązania problemu na dłuższą metę. Mogą natomiast okazać się bardzo pomocne, jeśli przyczyną bólu były resztki jedzenia, które podrażniły dziąsło. Dokładne szczotkowanie zębów będzie w tym przypadku jedynym rozwiązaniem, natomiast obrzęk dziąsła powinien ustąpić w ciągu maksymalnie kilku godzin.

Kiedy należy udać się do dentysty?

Wizyta u dentysty to zwykle ostatnia rzecz, o jakiej myślimy w czasie wakacyjnego wyjazdu. Niemniej jednak w niektórych przypadkach staje się koniecznością. Jeśli ból nie ustępuje, a wręcz przeciwnie, staje się coraz bardziej uciążliwy, to z wizytą w gabinecie lekarskim nie należy zwlekać. Przyczyną bólu w zdecydowanej większości przypadków jest postępująca próchnica, którą należy wyleczyć. Do tego momentu ząb nadal będzie bolał, a stosowanie leków przeciwbólowych przyniesie ulgę jedynie na chwilę. W zależności od nadmorskiej miejscowości, w której spędzasz urlop, wpisz w wyszukiwarkę frazę np. “dentysta w Gdańsku”, aby znaleźć najbliższy, czynny w danym momencie gabinet stomatologiczny.

Wizyta na początku czy na końcu wyjazdu?

Jeśli ból zęba dopadł nas na początku wyjazdu, to dobrze jest jak najszybciej udać się do specjalisty, tak aby nie popsuć sobie wakacji. Z drugiej strony, nawet jeśli dolegliwości pojawiły się na kilka dni przed powrotem do domu, lepiej nie odbywać długiej podróży z bolącym zębem. W zdecydowanej większości przypadków pełne wyleczenie możliwe jest już na pierwszej wizycie, dlatego też nie będziemy musieli spędzić w gabinecie całego urlopu. Warto pamiętać, że nieleczony stan zapalny może rozprzestrzeniać się na inne zęby, a także na pozostałe organy. Ponadto, uporczywy ból zęba uniemożliwia nam czerpanie radości z wakacyjnego wyjazdu.

Przyczyny bólu zęba, których nie należy bagatelizować

Przyczyn odczuwania bólu może być wiele – wśród nich często wymienia się wyżynające zęby mądrości bądź niewłaściwie przeprowadzone leczenie kanałowe. W każdym przypadku dobrze jest skonsultować się z lekarzem, a już szczególnie, gdy dodatkowo pojawia się ropa bądź obrzęk dziąsła. Wtedy też konieczne jest nie tylko wdrożenie odpowiedniego leczenia, ale również podanie antybiotyku, który zapobiegnie rozwojowi poważnej infekcji. Ból zęba, choć możemy na chwilę uśmierzyć, w żadnym przypadku nie powinien być przez nas bagatelizowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *