ADHD u dorosłych

ADHD u dorosłych – jak rozpoznać objawy i jak sobie z nimi radzić?

Artykuł sponsorowany.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, znany powszechnie pod nazwą ADHD, diagnozuje się nie tylko u dzieci, ale również i u dorosłych. To właśnie w tym okresie może on bowiem rzutować na życie zawodowe i osobiste, utrudniając wchodzenie w relacje i wykonywanie powierzonych nam obowiązków. Jak przebiega proces diagnozy ADHD i jak poradzić sobie z najbardziej uciążliwymi objawami zaburzenia? Najważniejsze informacje na ten temat zebraliśmy w krótkim poradniku.

Czy diagnoza ADHD możliwa jest u dorosłych osób?

ADHD kojarzone jest na ogół z dolegliwościami wieku dziecięcego, rzutującymi w znacznej mierze na funkcjonowanie młodego człowieka. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie może zostać zdiagnozowany również w dorosłości. W tym celu warto jednak wybrać specjalistę, poruszającego się w tym właśnie obszarze. Zakres usług jednego z nich, obejmujący m.in. diagnozę ADHD, znajdziesz na stronie Gabinet Psychologiczny w Słupsku – Psycholog Beata Waraksa, gdzie prześledzisz również inne zaburzenia, z którymi warto zgłosić się do psychologa. Podejmując decyzję o rozpoczęciu procesu diagnostycznego warto poświęcić nieco czasu również na obserwację objawów. Takie działanie może bowiem pomóc w rozpoznaniu problemu, co pozwoli podjąć kroki, umożliwiające ograniczenie jego najbardziej uciążliwych symptomów.

Jak przebiega diagnozowanie ADHD u dorosłych pacjentów?

Diagnoza ADHD u osoby dorosłej powinna być poprzedzona wnikliwą analizą problemu przez psychologa lub psychiatrę. Specjaliści działają tutaj w oparciu o szczegółowy wywiad medyczny, który może zostać również uzupełniony specjalistycznymi testami. Takie usługi świadczy m.in. Gabinet Psychologiczny w Słupsku – Psycholog Beata Waraksa, najczęściej polecana przez pacjentów z Słupska i okolic. Cały proces opiera się również na dokładnej weryfikacji objawów. Źródłem informacji o nich może być nie tylko sam pacjent, ale również i dokumentacja szkolna, opinie innych specjalistów czy w końcu członkowie rodziny. Aby ADHD u dorosłej już osoby zostało potwierdzone, konieczne jest występowanie nieadekwatnych do wieku zaburzeń uwagi oraz nadmiernej impulsywności, utrudniającej normalne funkcjonowanie w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym.

Jakie objawy ADHD obserwuje się u dorosłych?

Jakie objawy ADHD obserwuje się u dorosłych

Do tej pory wspomnieliśmy już, że diagnoza ADHD u osób dorosłych opiera się w znacznej

  • trudności z koncentracją i utrzymaniem uwagi,
  • nadpobudliwości psychoruchowej,
  • nadmiernej impulsywności,
  • częstych zmian nastroju,
  • problemów z zarządzaniem czasem,
  • uczucia wewnętrznego niepokoju.

Dorośli pacjenci z ADHD uskarżają się również na problemy z pamięcią krótkotrwałą oraz trudności we wchodzeniu w długotrwałe relacje interpersonalne. Te utrudnia również nadmierne analizowanie wszystkich bodźców z zewnątrz, rzutujące na nieustanne uczucie przytłoczenia.

W jaki sposób leczone jest ADHD?

Czy leczenie ADHD jest możliwe? To jedno ze zdecydowanie najczęstszych pytań, zadawanych przez pacjentów, u których zdiagnozowano tego rodzaju zaburzenie. Warto wiedzieć więc, że współcześnie nie są znane metody, pozwalające na całkowite wyeliminowanie uciążliwego problemu. Niemniej jednak istnieje kilka skutecznych sposobów, pozwalających efektywnie radzić sobie z jego objawami. Wśród nich najczęściej wymienia się:

  • terapię, skoncentrowaną na rozwoju umiejętności gospodarowania czasem, radzenia sobie z impulsywnymi zachowaniami i nauce technik relaksacyjnych,
  • regularną aktywność fizyczną, opierającą się na ćwiczeniach, wymagających koncentracji,
  • odpowiednio zbilansowaną dietę, połączoną z regularnym odpoczynkiem.

Niezwykle pomocny w tym kontekście może okazać się również trening wytrwałości uwagi oraz udział w zajęciach manualnych, wymagających precyzji i koncentracji.

ADHD u dorosłych – dlaczego warto podjąć leczenie?

Psycholog Beata Waraksa

Jak już zostało wspomniane, leczenie ADHD nie jest możliwe, choć istnieją skuteczne sposoby na walkę z jego objawami. Najgorszym możliwym rozwiązaniem będzie z kolei bagatelizowanie problemu. Takie działanie może bowiem doprowadzić do:

  • niskiej samooceny i frustracji, związanej z utrudnieniami w realizacji codziennych zadań,
  • impulsywnych zachowań, leżących u podstaw wielu konfliktów i trudności z wchodzeniem w relacje społeczne,
  • wzrostu ryzyka bezrobocia,
  • nieodpowiedzialnych decyzji finansowych, podejmowanych pod wpływem impulsu.

A to zaledwie niewielka część problemów, z jakimi borykają się dorośli z nieleczonym ADHD. To właśnie dlatego tak istotne jest podjęcie odpowiednich działań, prowadzących do jak największego ograniczenia objawów, wynikających z zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *