Alarm w głowie

System alarmowy w głowie

Jeśli zdamy sobie sprawę, że niekiedy nasze działając pod wpływem emocji robimy coś, czego po opadnięciu kurzu żałujemy. Dziwimy się jak i dlaczego tak się mogło stać? Dzieje się to zazwyczaj pod wpływem silnych uczuć wywołanych jakimś czynnikiem. Nie na wszystkich dana rzecz działa tak samo, każda osoba ma inny próg tolerancji na dany bodziec.

W tym przypadku główną rolę odgrywa ciało migdałowate. Odbiera sygnały od narządów zmysłu i analizuje je pod kątem emocji dodatnich i ujemnych. Z czego zagrożenie wywołuje silną reakcję i wysyłane są szybko pilne wiadomości do wszystkich elementów mózgu. Do poszczególnych części ciała wysyłane są sygnały mające zwiększyć wydajność naszych działań. Wyłączane zostają też myśli, które są usuwane w cień, zamiast tego przywoływane są z zakamarków pamięci wszystkie możliwe elementy wiedzy o źródle zagrożenia. Uruchamiany jest proces wydzielania hormonów do krwi. Mają one za zadanie pobudzenie ośrodków ruchowych oraz układu sercowo-naczyniowego i mięśniowego do działania. W organizmie następuje wydzielenie dużych dawek noradrenaliny, która zaostrza nasze zmysły i wprawia nas w stan gotowości.

Taka specyficzna reakcja naszego organizmu na zagrożenie pozwoliła przetrwać naszemu gatunkowi do dziś. Wydawać by się mogło, że w obecnym świecie i ustalonych zasadach społecznych jakie w nim obowiązują, tak silne emocje nie mają sensu bytu. Jest to raczej kwestia sporna, obecnie tylko zmieniły się zagrożenia i reakcje jakie wywołują niekoniecznie są adekwatną obroną.

Źródła:

  • M.T. Greenberg, C.A. Kusche, Promoting Social and Emotional Development in Deaf Children: The

    PATHS Project, (1993), Seattle

  • https://www.psychologytoday.com/

3 thoughts on “System alarmowy w głowie

  1. Mówi się, ze kobiety reagują emocjonalnie ale ja uważam, że to nie jest standard. Często to mężczyźni bardziej emocjonalnie podchodzą do tematu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *