Zdjęcia na papierze do zdjęć

Rodzaje papieru do zdjęć – jakie mamy do wyboru?

Oferta akcesoriów fotograficznych, w tym papieru do zdjęć, jest bardzo szeroka. Dla początkującego fotografa ta obfitość może stanowić problem. Zwykle też, z czasem, uczy się jednak doboru rodzaju papieru do efektu, jaki chce osiągnąć. Są też tacy fotografowie, którzy zdecydowanie preferują jeden z gatunków papieru, ponieważ uznają, że tylko taki spełnia ich oczekiwania.

Rodzaje papieru fotograficznego

Najbardziej ogólnym podziałem papieru fotograficznego, znanym nawet laikowi, jest podział na papier fotograficzny matowy oraz papier fotograficzny błyszczący. Odbiorcy zdecydowanie preferują papier matowy i taki wybierają najczęściej, zamawiając odbitki online tanio lub przygotowując się do samodzielnego wydruku.

Podział papieru fotograficznego biorący pod uwagę szczegółowe kryteria wygląda następująco:

  • Papier matowy – stosowany do zdjęć o dużych formatach z uwagi na to, że nie odbija światła. Nie pojawiają się na nim bliki, szczególnie wtedy, gdy zdjęcia są eksponowane w sztucznym świetle.
  • Papier błyszczący – stosuje się go przede wszystkim do mniejszych formatów. Dobrze wyglądają na nim plenery przyrodnicze. Papier podkreśla kolorystykę zdjęcia, a barwy są zdecydowanie mocniej nasycone.
  • Papier satynowy – bardzo elegancki, raczej matowy niż błyszczący. Wydobywa głębię obrazu i ukryte szczegóły. Warto go stosować do portfolio czy druku książek. Posiada maksymalną ostrość i fotorealistyczną jakość.
  • Papier perłowy – zaliczany do rodzaju błyszczących. Stosują go najczęściej fotografowie specjalizujący się w fotografii artystycznej.
  • Papier jedwabisty – o wyrazistej fakturze, która również „gra” z przedstawionym kadrem. Papier jedwabisty nadaje zdjęciu atmosfery vintage.

Wymiary papieru fotograficznego

Papiery fotograficzne różnią się między sobą rozmiarem i gramaturą. Przed zakupem warto przemyśleć metodę kadrowania zdjęć – tak, by dopasować jednak wielkość do planowanego rozmiaru i nie ciąć go.

Formaty papieru fotograficznego wyglądają następująco:

  • papier fotograficzny A2,
  • papier fotograficzny 10×15,
  • papier fotograficzny 13×18,
  • papier fotograficzny A3,
  • papier fotograficzny A4,
  • papier fotograficzny A6.

Gramatura papieru fotograficznego oscyluje pomiędzy 130g/m2 a 320g/m2. Gramaturę wybiera się przede wszystkim w zależności od przeznaczenia zdjęcia. Zdjęcie do powieszenia na ścianie wymaga grubszego papieru niż zdjęcie włożone do klasera. To wiszące na ścianie mogłoby się odkształcać i szybciej degradować.

Kryteriów wyboru papieru łatwo się nauczyć, a ich znajomość sprawi, że każde powstałe zdjęcie nabierze dodatkowego wymiaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *