Nauka programowania na komputerze

Programowanie czy gra w szachy?

Każdy, kto choć chwilę myślał nad samorozwojem, z pewnością rozważał naukę gry w szachy, oraz jakie efekty może ona przynieść dla naszego umysłu. Jeśli jesteś ciekawy, czy szachy są jedyną drogą do wyjątkowego rozwoju naszego umysłu – zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Przez dziesiątki, setki lat, to właśnie szachy były uważane za jedną z najbardziej rozwijająca nasz umysł, gier strategicznych. Nie bez powodu rosyjskie tajne służby KGB tak chętnie szkoliły swoich agentów. Nawet najważniejsza persona w Rosji – Vladimir Putin, którego korzenie sięgają także służb wywiadowczych, wciąż chętnie trenuje swoje umiejętności w codziennych partiach szachowych potyczek.

Szachy, GO, czy programowanie?

W chinach obok szachów nieprzerwanie wiedzie prym gra go, która równie doskonale ćwiczy umysł, oraz zdolności logicznego myślenia. Czy zatem można wysnuć tezę, że także gry komputerowe w dużym stopniu rozwijają nasze umysły, a nie jak to było forsowane, że jedynie agresję i uzależnienie od komputera?

Z naszych prywatnych obserwacji nie możemy powiedzieć ani jednego złego słowa odnośnie do kariery zawodowej osób, które w dzieciństwie nawet nałogowo grały na komputerze. Dotyczyło to tak samo gier strategicznych typu RTS, czy strzelanek FPS. Czy można zatem mówić o grach komputerowych jako o współczesnych szachach? Niestety i tak i nie.

Planowanie i rozwój kreatywności

Oprócz tych, które niezwykle rozwijają, znajdziemy także te, które prowadzą donikąd, dostarczając płytką rozrywkę, a kolejne osiągnięcia, idąc na skróty, możemy odblokować po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.
Ciekawą alternatywą dla gier komputerowych oraz szachów może się okazać programowanie w jednym z popularnych języków. To właśnie ono nauczy nas szeregu cech niezwykle przydatnych w dorosłym życiu zawodowym.

Programowanie to praktyczne wykorzystanie matematyki ze szkoły

Programowanie, tak w uproszczeniu, dla wszystkich tych, którzy uważają, że jest to tajemna wiedza, zarezerwowana tylko dla nielicznych, jest niczym więcej jak zbiorem logicznych komend i działań ze zmiennymi. Brzmi jak matematyka prawda? Jeśli masz aspiracje, aby zostać programistą, ale masz pewne braki związane z rozwiązywaniem zadań z matematyki na poziomie technikum zachęcamy do odświeżenia sobie tej wiedzy. Dzięki nim nauka dowolnego języka programowania stanie się dużo łatwiej przyswajalna, a późniejsze próby specjalizacji w data science jeszcze prostsze.

Zacznijmy jednak od samego początku, czym konkretnie jest programowanie. Są to komendy, które są następnie interpretowane przez komputer, który na ich podstawie dokonuje określonych obliczeń.

Pisanie programów to jednak nie tylko łamigłówka matematyczna, to również proces twórczy, w którym można stworzyć naprawdę wiele. Prawdopodobnie tylko wyobraźnia i umiejętności programisty ograniczają go w działaniach.

Podczas pisania programów zawsze należy określić sobie cel działania przyszłej aplikacji. Bez jasno określonych założeń oraz sposobu funkcjonowania programu nie jesteśmy w stanie napisać wartościowego kodu. W tej sytuacji trenujemy nasze umiejętności planistyczne. To właśnie wtedy, zanim jeszcze przysiądziemy do klawiatury, określamy sposób działania, rozbudowując go o dodatkowe moduły i funkcjonalności. Programowanie można także porównać do budowy z klocków Lego, które także cieszy się ogromnym uznaniem w kategorii rozwoju umysłów tak dzieci, jak i dorosłych.

Z tego powodu, coraz mniej dziwnym wydaje się fakt, że w wielu szkołach dodatkowe zajęcia z programowania są tak chętnie odwiedzane przez uczniów. Oprócz perspektywy na dobrze płatną pracę także jest to szalenie wynagradzająca praca, gdzie ze zwykłego tekstu, możemy stworzyć sprawnie działająca maszynę sterującą rozmaitymi procesami.

Podczas pierwszych kroków w tym kierunku, warto próbować swoich sił w tworzeniu prostych gier, które tak szybko dają wymierne efekty, a my możemy podzielić się efektami podczas gry z młodszym rodzeństwem, albo dziadkami.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zachęcił niejedną osobę do rozpoczęcia przygody z programowaniem, które niesie ze sobą tak wiele szans do rozwoju oraz stabilnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *