Kobieta w ciąży z niedoborem żelaza

Niedobór żelaza w ciąży — jak sobie poradzić z niedokrwistością?

O ile ciąża to cudowny czas oczekiwania, trzeba ją po prostu przeżyć, próbując sprostać oczekiwaniom własnego ciała. I tak jedna kobieta przejdzie ją bez żadnych powikłań, inna na przykład nabawi się anemii i niedoboru żelaza. Comiesięczne badania kontrolne pełnią szalenie ważną rolę, ponieważ pozwalają wyłapać wszelkie anomalie zdrowotne u kobiet ciężarnych. Przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży pozwalają ocenić wszelkie nieprawidłowości w organizmie kobiety i je wyrównać, by dziecko rozwijało się prawidłowo i zdrowo. Cierpisz na niedobór żelaza w ciąży? Zobacz, jak możesz poradzić sobie z niedokrwistością, by zwiększyć ilość żelaza we krwi w sposób naturalny i bezpieczny dla Ciebie i płodu.

Oznaki niedoboru żelaza — jak ich nie przeoczyć?

Niedobór żelaza wykryty w ciąży niekoniecznie wynikać musi z faktu, iż spodziewasz się dziecka. Co prawda zapotrzebowanie na żelazo w ciąży diametralnie wzrasta, ale przyczyny pojawienia się niedokrwistości prawdopodobnie istniały jeszcze przed poczęciem Waszego dziecka. Niedobór żelaza objawia się najczęściej utratą energii, jak i bladością skóry i błon śluzowych. W przypadku niedoboru żelaza pojawia się także uczucie przemęczenia, a także inne objawy, które w czasie ciąży mogą się nasilić. Z powodu niedoboru żelaza możesz zauważyć u siebie:

  • wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci,
  • bladość powłok skórnych,
  • jasny kolor śluzówki,
  • niedokrwistość może spowodować problemy z tarczycą,
  • bóle głowy,
  • bóle brzucha,
  • zmniejszenie wydolności oddechowej podczas ćwiczeń,
  • bóle i uczucie palenia w mięśniach podczas wysiłku fizycznego.

Wszystkie te objawy związane są z niskim poziomem hemoglobiny, a także utrudnionym transportem tlenu do komórek. A niedobór żelaza w ciąży z całą pewnością zaostrzy ten stan.

Co może świadczyć o wystąpieniu anemii w ciąży?

O ile pierwsze objawy niedoboru żelaza pojawią się dużo wcześniej, to w ciąży po prostu eksplodują. Anemia ujawni się już w pierwszym trymestrze ciąży.

Już w 1. trymestrze zapotrzebowanie na żelazo u kobiet ciężarnych wzrasta o 1 mg dziennie. Wraz z rozwojem ciąży, zwiększa się, by sięgnąć wartości prawie 8 mg na dobę. Niedobory żelaza pojawić się mogą z różnych przyczyn, dlatego kiedy tylko pojawi się anemia, trzeba tej przyczyny poszukać i ją wyeliminować.

Anemia ciążowa zagraża bowiem rozwojowi płodu, a także może rzutować na zdrowie dziecka po porodzie. Żelazo pełni dla kobiety ciężarnej i dziecka w okresie ciąży ważną funkcję, a zbagatelizowanie anemii z całą pewnością przyniesie negatywne konsekwencje.

Jakie zagrożenie niesie ze sobą niedobór żelaza w ciąży?

Jeśli suplementujesz witaminy z żelazem, to i tak może to być niewystarczające. Wiele kobiet sięga po różne witaminy samodzielnie, myśląc, że to poprawi wyniki krwi, a także zmniejszy objawy niedokrwistości.

Niedokrwistość u kobiety w ciąży wiąże się z mniejszą podażą tlenu we krwi. Jeśli masz niedobory żelaza, to wniosek jest całkiem oczywisty — Twoja krew nie transportuje tlenu tak, jak powinna do Twoich własnych komórek, a także do komórek dziecka.

Niedobór żelaza u kobiet ciężarnych skutkować zatem może następującymi konsekwencjami:

  • niedokrwistość kobiet w ciąży może spowodować poronienie,
  • anemia u ciężarnej może doprowadzić do wad płodu,
  • niskie wartości żelaza w ciąży sprzyjają nieprawidłowej pracy tarczycy,
  • kiepskie wyniki krwi i wystąpienie anemii z dużą dozą prawdopodobieństwa prowadzą do arytmii i nieprawidłowej pracy serca u kobiety, a także przedwczesnego porodu.

Niedokrwistość powoduje dużo więcej dolegliwości zwłaszcza w okresie okołoporodowym, bo zapotrzebowanie na żelazo wtedy się zwiększa.

Czy powinnaś podnieść poziom żelaza w ciąży?

Zacznijmy od tego, że w żadnym razie nie powinnaś na własną rękę zabierać się za stosowanie doustnych preparatów żelaza. Suplementacji żelaza możesz podjąć się dopiero po otrzymaniu od lekarza wskazań do jego stosowania, przy czym należy jeszcze zaznaczyć, że lekarz zaleci nie tylko odpowiednie preparaty, ale wyliczy potrzebne do spożycia dawki.

Na zlecenie lekarza prowadzącego otrzymasz skierowanie na badanie krwi, w którym laboratorium oznaczy:

  • poziom hemoglobiny,
  • stężenie ferrytyny.

Dopiero na podstawie wyników będzie można oszacować, po jaki suplement sięgnąć oraz jak wysokie dawki żelaza będziesz musiała spożywać.

Ile żelaza powinnaś spożywać, będąc w ciąży?

Jeśli wyniki badań wykażą niski poziom ferrytyny, a także hemoglobiny w czasie ciąży poniżej 60 mcg/l, możesz spodziewać się, że lekarz zaleci zwiększenie dawki dobowej żelaza do 30 mg na dobę.

Przyswajanie żelaza — błędy w myśleniu i żywieniu. Zobacz, czy i Ty je popełniasz?

Bardzo często wydaje się nam, że jemy zdrowo i kiedy słyszymy od lekarza prowadzącego, że mamy niedokrwistość, to popadamy w zdziwienie i panikę.

Spokojnie. O ile nie występował u Ciebie faktyczny niedobór jeszcze przed zajściem w ciążę, to już w ciąży żelazo może mieć różne wahania ze względu na rozwój płodu.

To, co warto zrobić, to przyjrzeć się jakości swojego odżywiania i spróbować zmienić pewne elementy, by zwiększyć wchłanianie żelaza w organizmie kobiety.

Które pokarmy blokują wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego?

Jeśli lubisz czarną herbatę lub kawę i pijesz je w dalszym ciągu, to musisz wiedzieć, że napoje blokują wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Podobnie w ciąży niedobór żelaza może powodować brak istotnych składników pokarmowych, które powinny pojawić się razem z produktami bogatymi w żelazo.

Co zwiększa wchłanianie żelaza? Kwas foliowy, a także witamina C oraz obecność witamin z grupy B. Jeśli łączysz spożycie mięsa, roślin strączkowych i nabiału, a do tego zagryziesz pieczywem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pomimo wysokiej zawartości tego pierwiastka w pożywieniu, wchłonie się on w niewielkiej ilości.

Warto zatem wziąć pod uwagę, jakie produkty łączysz podczas posiłków i z jakimi napojami, by nie utrudniać wchłaniania żelaza, a nawet pomóc temu składnikowi lepiej się przyswoić.

Jak walczyć z anemią w ciąży skutecznie i bezpiecznie? Poznaj 3 sprawdzone sposoby

Żelazo zmagazynowane we krwi wystarcza do prawidłowego rozwoju zarodka przeważnie do 8 tygodnia ciąży. Jeśli nie miałaś wcześniej anemii, to suplementację żelaza lekarz zleci prawdopodobnie pod koniec 1 trymestru.

Najbardziej skuteczne sposoby podniesienia poziomu żelaza w czasie ciąży, to obok suplementacji żelaza jest rozszerzenie diety zwiększającej jego wchłanianie i eliminacja wyżej wspominanych konfliktów pokarmowych, które blokują wchłanianie żelaza. Podejście holistyczne już w ciągu tygodnia zaowocuje podniesieniem norm i lepszym samopoczuciem.

1 sposób

Włącz do swojej diety soki oraz produkty bogate w witamy z grupy B, C, magnez, a także kwas foliowy. Soki, które przygotujesz samodzielnie w sokowirówce, mają także dużo błonnika, co poprawia pracę jelit. Żelazo obecne w mięsie w połączeniu burakiem, sokiem z pomarańczy, grapefruita wchłania się dużo lepiej w organizmie człowieka. Dodatkowo sprzyja temu natka pietruszki.

2 sposób

Skonsultuj z lekarzem przyjmowanie dobrego suplementu z żelazem, który nie ma w składzie szkodliwych substancji oraz posiada jedną z dobrze przyswajalnych form tego pierwiastka.

3 sposób

Wyklucz jednoczesne spożycie pokarmów bogatych w żelazo i witamy B, C z pożywieniem, które blokuje wchłanianie żelaza. Żelazo wzrasta tylko wtedy, kiedy zwiększymy jego wchłanianie.

Zbilansowana dieta bogata w żelazo — jak dobrze jeść, będąc w ciąży?

Jak sprawić, by żelazo wchłaniało się lepiej podczas ciąży? Spożywaj potrawy z produktów, które krótko mówiąc, będą ze sobą kompatybilne.

Żelazo niehemowe w produktach pochodzenia zwierzęcego wchłania się dużo lepiej, niż żelazo hemowe występujące w produktach roślinnych. Jest zdecydowanie lepiej przyswajalne, a co za tym idzie, można szybko zwiększyć jego niedobór.

W trakcie ciąży powinnaś zatem spożywać:

  • produkty pełnoziarniste (pestki dyni, sezamu, słonecznika),
  • w przypadku anemii warto jeść czerwone mięso, a także indyka,
  • organizm kobiety potrzebował także będzie marchwi i buraka, najlepiej w postaci świeżego soku,
  • warto sięgnąć po nasiona roślin strączkowych,
  • istotna jest także natka pietruszki, świeża kolendra, liść pokrzywy,
  • posiłki bogate w witaminę C,
  • suszone morele,
  • sok z czarnej porzeczki i aronii,
  • wiele kobiet lubi jeść wodorosty do sushi,
  • poprawie niedokrwistości sprzyja także spożycie tofu.

Dieta bogata w żelazo, a suplementy diety

Zapotrzebowanie na żelazo wśród kobiet zwłaszcza ciężarnych, będzie bardzo różne. Żelazo powinno pochodzić głównie z pożywienia, jednak czasem nawet najlepsze produkty w diecie, nie wystarczają, aby zapewnić odpowiedni poziom tego pierwiastka.

W przypadku wcześniejszej niedokrwistości, zapotrzebowanie na żelazo w ciąży będzie jeszcze większe, więc nawet najlepsza dieta może nie sprostać wymaganiom i nie uzupełni szybko jego poziomu. Co wtedy zrobić?

Obok zbilansowanych posiłków możesz wesprzeć się suplementami diety z żelazem. Podczas wyboru takiego suplementu kieruj się rodzajem oraz dawką w danym preparacie.

Żelazo sukrosomalne będzie bardzo dobrą formą, która nie tylko szybko się wchłania, ale i uzupełni poważne niedobory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *