Najpiękniejsze odmiany piwonii

Najpopularniejsze odmiany piwonii – Top 5!

Piękno, szyk i elegancja, to tylko niektóre z cech składających się na opis piwonii. Od ponad dwóch tysięcy lat rośliny te cieszą oczy swoim wyglądem i nie zanosi się na to, by coś w tej materii miało ulec zmianie. Z biegiem lat miłośnicy piwonii postarali się o wyhodowanie licznych odmian i naprawdę ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, która piwonia w ogrodzie zasługuje na prymat w poniższym zestawieniu. Hołdując zasadzie, że de gustibus non est disputandum, nie podejmiemy się oceny, która z odmian jest w stanie przysporzyć najwięcej radości, dlatego lista pozbawiona jest numerów pozycjonujących.

Uprawa piwonii – co warto wiedzieć?

Dodajmy, że są to rośliny często wymagające, zatem zanim przystąpimy do uprawy piwonii, warto nabyć trochę wiedzy w tym zakresie. Przede wszystkim nawożenie. Odpowiednio zadbana Piwonia jest w stanie cieszyć oczy nawet kilkadziesiąt lat, jednak nie jest to możliwe na gruncie ubogim w składniki odżywcze. Doświadczeni ogrodnicy stosują w tym celu coroczne nawożenie na przełomie marca i kwietnia.

Sadzenie natomiast, najskuteczniej jest przeprowadzić na początku jesieni, przy czym nie jest konieczne lokowanie roślin w dużych skupiskach. Można z powodzeniem poprzeplatać krzewy innymi gatunkami, co urozmaici w ten sposób wygląd ogrodu w okresie kwitnienia. Po posadzeniu piwonii, ziemię wokół należy obficie podlać, po czym położyć ściółkę. Ewentualne przemarznięte końcówki można wiosną przyciąć, bez szkody dla rośliny. Oczywiście należy bezwzględnie pamiętać o regularnym podlewaniu.

Piwonia odmiany

Poniżej pięć popularnych, przepięknych odmian piwonii!

1. Piwonia drzewiasta

Piwonia drzewiasta to mocno zbudowany krzew, wyróżniający się, poza rozmiarem, także wielkością kwiatów. Latem jej gałęzie pokrywają się białym, czerwonym, żółtym i różowym kwieciem, chociaż zdarzają się perły zawierające mieszankę tych kolorów.

Kolorowe piwonie w ogrodzie
Źródło: Pexels.com

Piwonia drzewiasta uwielbia słońce i żyzne podłoże, w żadnym wypadku nie należy jej sadzić w glebie kwaśnej. Swoim wyglądem idealnie wpisuje się ogrody aranżowane w stylu japońskim. Dodajmy, że dobrze znosi zimowanie, i okrywanie pędów na zimę nie jest konieczne.

2. Piwonia lekarska

Mimo, że roślina ma właściwości lecznicze, przy nieodpowiedniej pielęgnacji może stać się także powodem zatrucia. W naturze obejmuje swoim zasięgiem rozległy obszar, od Francji aż po Albanię, czyli południowe rejony naszego kontynentu. Z tego można wnosić, że nasz rodzimy klimat nie jest dla niej idealny.

Warto zatem zadbać o zabezpieczenia naszych ulubieńców przed silnymi mrozami. Piwonia lekarska dorasta do niespełna jednego metra, a kwiat piwonii pięknie prezentuje kolory czerwieni, różu, a nawet purpury.

3. Piwonia Potanina

Znacznie większy, bo półtorametrowy krzew, ozdabiają jedne z najmniejszych kwiatów, co nie znaczy, że mniej pięknych. Kwiaty mają po około siedem centymetrów średnicy i ciemną, nawet brązową barwę. Niewątpliwie, urok rośliny spowodowany jest swoistym wypunktowaniem kwiatów w gęstym poszyciu pierzastych liści. Odporność krzaka na mróz określana jest w granicach do −18 stopni. W przypadku przemrożenia należy uszkodzony pęd przyciąć możliwie najbliżej ziemi, co pozwoli nowemu szybko wyrosnąć bezpośrednio z korzenia.

4. Piwonia Rocka

Podobnie jak jej kuzynka Potanina – Piwonia Rocka osiąga wysokość do półtora metra, przy czym jest znacznie bogatsza w kwiatostan, zarówno pod względem ilości, jak i wielkości. Białe kwiaty pokryte są od dołu czerwonymi plamkami.

5. Piwonia pośrednia

Jak sama nazwa wskazuje, rozmiar kwiatów mieści się w pośrednich granicach, pomiędzy kwiatami Piwonii Potaniny a większymi odmianami. Na krzewach wyraźnie dominuje kolor różowy z domieszką fioletu.

Różnorodność odmian powoduje niestety pewien problem z wyborem odpowiedniej odmiany do naszego ogrodu. Piwonii jest po prostu bardzo dużo! Z pewnością pomóc może konsultacja z wykwalifikowanym pracownikiem sklepu bądź fachowa literatura. Decydując się na zakup sadzonki Piwonii, należy uwzględnić nie tylko walory estetyczne, lecz także glebowe. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o indywidualnym zapotrzebowaniu na światło poszczególnych odmian. Na przykład odmiany chińskie potrzebują go znacznie mniej, preferując stanowiska w półcieniu.

Jednym słowem początki mogą przysporzyć odrobinę kłopotów, lecz tym większa będzie satysfakcja z udanej i co ważniejsze pięknej hodowli, utrzymującej się latami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *