Uczącę sie dziecko.

Najpopularniejsze narzędzia TiK w edukacji

Dzisiejsza edukacja stawia ogromne wymagania, zarówno przed nauczycielami jak i uczniami, a nie chcąc pozostać w tyle względem innych dziedzin życia, powoli wprowadza innowacje i ciekawe rozwiązania technologiczne. Pandemia koronawirusa pokazała jak szybko może przenieść się do świata online i sprawnie dostosować do nowych, obowiązujących reguł i obostrzeń. Jedną z takich innowacji, wkraczających powoli do świata szkolnictwa i już dających wymierne, niesamowite efekty są narzędzia TiK. Co konkretnie się do nich zalicza i jaką pełnią rolę w rozwoju młodych pokoleń?

Co o są narzędzia Tik?

Narzędzia TiK to inaczej technologie informacyjno-komunikacyjne, wprowadzające tradycyjną edukację w innowacyjny, cyfrowy świat i usprawniające proces nauczania. Ich przykładami mogą być wirtualne encyklopedie, platformy edukacyjne, komunikatory, gry i aplikacje, interaktywne pomoce dydaktyczne. Podstawowym zadaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych jest odpowiedź na zmieniające się potrzeby edukacyjne oraz prężny rozwój technologicznego świata. Pozostanie w konserwatywnych i mało atrakcyjnych ramach tradycyjnej edukacji nie pozwoliłoby ani na osiąganie zadowalających wyników, ani na przygotowanie młodszych pokoleń do egzystencji w szybko rozwijającej się, digitalowej rzeczywistości.

Narzędzia TiK w edukacji

Niezwykle popularnym i prostym narzędziem TiK może być chociażby znana wszystkim encyklopedia internetowa – Wikipedia. Ogromne zasoby informacji i regularna aktualizacja to siła i wartość tej platformy. Korzystają z niej użytkownicy w każdym wieku, na co dzień wyszukując najrozmaitsze informacje i traktując ją często jako pierwszy sposób pozyskania informacji na konkretny temat. Po równie popularne narzędzie użytkownicy sięgają w potrzebie przetłumaczenia tekstu na język obcy. Zamiast korzystać z tradycyjnego słownika, zwykle korzystają z Tłumacza Google.

Google oferuje także cały zestaw narzędzi TiK w postaci Arkuszy Google. To dzięki nim nie trzeba przechowywać plików lokalnie na dysku, a modyfikować je w chmurze, z dowolnego miejsca na świecie, równolegle z innymi użytkownikami. To doskonały sposób na usprawnienie pracy zespołowej.

Kolejnym ciekawym narzędziem TiK w edukacji mogą być komunikatory internetowe, takie jak Zoom, Skype czy Microsoft Teams. Choć były obecne w naszym życiu już od kilku lat, ich dynamiczny rozwój i powszechność zwiększyła się znacząco podczas pandemii. Obecnie to całkowicie naturalne narzędzie do pracy czy nauki, umożliwiające komunikację z dowolnych miejsc, odległych od siebie o setki, a nawet tysiące kilometrów. Wystarczy, że znajdują się w zasięgu sieci internetowej.

Technologia w edukacji

Narzędzia z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnej to także podręczniki elektroniczne, wraz z całymi platformami, na których nauczyciele mogą gromadzić, przechowywać i modyfikować materiały dydaktyczne, podręczniki, arty pracy, dzienniki zajęć itp. Zalicza się do nich chociażby ePanel.

Duży nacisk w kontekście technologii informacyjno-komunikacyjnych kładzie się obecnie na rozwój umiejętności miękkich – kreatywności, współpracy zespołowej, myślenia abstrakcyjnego. Opracowane w tym celu narzędzia TiK to pomoc nie tylko w pracy projektowej dużych zespołów, ale doskonały sposób na trening od najmłodszych lat, w ramach zajęć szkolnych. Przykładami takich narzędzi mogą być chociażby Padlet czy Mindmeister.

Narzędzia TiK w edukacji to sposób na wprowadzenie szkolnictwa w nowy wymiar, bogaty w wiele możliwości i odpowiadający na potrzeby dynamicznego rozwoju. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami z zakresu edukacji i pedagogiki, odwiedź nas na https://stawiamnaedukacje.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *