Białe słuchawki douszne leżą na biurku

Jakie słuchawki wybrać?

Słuchawki znajdują wiele zastosowań: przydają się do słuchania muzyki i audiobooków, prowadzenia rozmów telefonicznych, oglądania filmów w telefonie czy komputerze… Kupno odpowiedniego modelu wcale nie jest jednak łatwym zadaniem – producenci prześcigają się w ciekawych funkcjonalnościach, dzięki którym niepozorne słuchawki zamieniają się w zaawansowany technologicznie sprzęt. Jak wybrać najlepszą wersję? Na które parametry warto zwrócić uwagę przede wszystkim?

Dla wielu osób słuchawki stanowią niepozorny dodatek do telefonu czy komputera. Wystarczy jednak zamienić pierwszy z brzegu model, którego zakup nie był przemyślany, na starannie dobraną wersję, aby poczuć różnicę na własnych uszach.

Rodzaje słuchawek

Dostępne na rynku słuchawki można podzielić na kilka wariantów. Podstawowa klasyfikacja wyróżnia:

  • słuchawki nauszne – o zamkniętej konstrukcji, nakładane na głowę,
  • słuchawki douszne – umieszczane w małżowinie usznej.

Można wyodrębnić także specjalne modele przeznaczone dla sportowców, melomanów czy biznesmenów. W obrębie każdego typu istnieje wersja słuchawek przewodowych i bezprzewodowych.

Słuchawki douszne warte uwagi

Słuchawki douszne są lekkie, niewielkie i bardzo poręczne, nic więc dziwnego, że mają sporą rzeszę zwolenników. Umieszczane są w małżowinie usznej, tuż przy wlocie do kanału słuchowego. Najczęściej podkreślane zalety tego modelu to kompaktowość, mobilność i wygoda użytkowania. Niektóre osoby uskarżają się co prawda na dyskomfort spowodowany umieszczeniem słuchawek w uchu, z reguły jednak to wynik nieprawidłowego dopasowania.

Szczególnym typem słuchawek dousznych są słuchawki dokanałowe. Umieszcza się je bezpośrednio w kanale słuchowym, a znajdujące się w zestawie gumki zapewniają maksymalne dopasowanie i wysoką jakość dźwięku.

Słuchawki nauszne: przewodowe czy bezprzewodowe?

Słuchawki nauszne nie tracą swojej popularności od lat. Mimo że są znacznie większe od dousznych, użytkownicy cenią je za komfort i wygodę noszenia nawet przez wiele godzin. Sprawdzają się przy słuchaniu muzyki. Są niezastąpione przy pracy z komputerem, telekonferencjach oraz grach.

Już rzut oka na bogaty asortyment słuchawek nausznych pozwala stwierdzić, że poszczególne modele różnią się konstrukcją. W tej grupie wyróżnić można:

  • słuchawki otwarte – z licznymi otworami w formie siatki, zapewniają wrażenie swobody dźwięku, ale słabo izolują odgłosy otoczenia,
  • słuchawki zamknięte – zapewniające wysoką izolację i ograniczenie dźwięków z zewnątrz, są chętnie wybierane do uprawiania sportu, ale i do komunikacji miejskiej,
  • słuchawki półotwarte – to kompromis pomiędzy powyższymi typami, zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i optymalny kontakt z otoczeniem.

Warto również odpowiedzieć na pytanie, czy lepsze okażą się słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe. Pierwszy model sprawdzi się przede wszystkim w użytku domowym. Chętnie sięgają po niego gracze, którym zależy na nieprzerwanym dźwięku bez zakłóceń – łączność bezprzewodowa nie zawsze jest w stanie zagwarantować ten efekt. Niestety, minusem jest to, że kabel czasem przeszkadza. Aby ograniczyć te kłopoty, wybierz słuchawki, które mają znaczną długość przewodu.

Słuchawki bezprzewodowe są wybierane przez osoby korzystające ze sprzętu głównie na zewnątrz. Są lżejsze i wygodniejsze w czasie poruszania się, dlatego bardzo chętnie korzystają z nich sportowcy.  Trzeba jednak pamiętać o ładowaniu, ponieważ słuchawki bezprzewodowe mogą się rozładować w najmniej oczekiwanym momencie.

Najważniejsze parametry słuchawek

O ostatecznych walorach użytkowych słuchawek decydują ich parametry techniczne. Najważniejsze są trzy wskaźniki:

  • Częstotliwość słuchawek, czyli tak zwane pasmo przenoszenia określające, jaki zakres częstotliwości obsługuje dany sprzęt. W większości przypadków to przedział pomiędzy 20 Hz – 20000 Hz, a więc wszelkie dźwięki słyszalne dla ludzkiego ucha. Jeżeli jednak stawiasz na maksimum wrażeń, poszukaj urządzenia o skali poniżej 20 Hz jak i powyżej 20000 Hz. Nie będziesz słyszeć tych dźwięków bezpośrednio, ale z pewnością je poczujesz.
  • Dynamika słuchawek wyrażana w decybelach – im większa wartość, tym wierniejsze odtworzenie różnych dźwięków bez konieczności regulowania głośności. To parametr szczególnie ważny dla miłośników specyficznych gatunków muzycznych, na przykład klasyki.
  • Impedancja słuchawek określana w ohmach. Podstawowe modele charakteryzuje impedancja w okolicach 30 ohmów, lepsze – nawet powyżej 300 ohmów. Im wyższy parametr, tym większa dokładność i jakość dźwięku, jednak takie modele nie nadają się do podłączenia do telefonu, a do działania będą wymagały dodatkowego wzmacniacza.

Możesz sięgnąć także po słuchawki z dodatkowymi udogodnieniami. Zalicza się do nich wbudowany mikrofon, regulacja długości na kablu czy aktywna redukcja szumów. Użytkownicy komputerów często decydują się na mikrofon pomocny przy prowadzeniu telekonferencji lub komunikacji z innymi graczami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *