Kobieta zakłada mężczyźnie na ucho aparat słuchowy

Jak dbać o aparat słuchowy, aby służył nam jak najdłużej?

Odbyłeś już wizytę w gabinecie, protetyk słuchu dopasował odpowiedni aparat. Teraz przyszedł czas na codzienne używanie i zapoznanie się z jego działaniem. Nie zapomnij jeszcze o jego prawidłowej pielęgnacji. Pielęgnacja aparatu słuchowego jest podstawą do jego długiej i bezproblemowej eksploatacji. Zakup może być dosyć kosztowny, co dla wielu osób będzie wystarczającym powodem, aby przyłożyć większą uwagę do odpowiedniego i regularnego osuszania i czyszczenia, gdyż głównie na tym polega jego pielęgnacja. Zastosowanie odpowiednich środków oraz poświęcenie kilku minut dziennie może znacząco poprawić żywotność naszego urządzenia, warto więc zapoznać się z przedstawionymi poniżej wskazówkami dotyczącymi użytkowania aparatu słuchowego.

Podstawy dbania o aparat słuchowy

Po pierwsze należy unikać wilgoci – podczas kąpieli oraz wizyt nad wodą, czy w basenie należy zdjąć aparat słuchowy i zabezpieczyć przed zachlapaniem lub całkowitym zalaniem wodą.

Urządzenia są również narażone na nadmierne nagrzanie, w szczególności latem – w przypadku pozostawienia odkrytego aparatu na słońcu. Odnosi się to również do suszenia włosów – nie powinno się kierować strumienia gorącego powietrza wprost na aparat. Ciepło może spowodować uszkodzenia elektronicznej części oraz baterii, które w przypadku tak małego urządzenia są niezwykle czułe na wysokie temperatury.

W przypadku użytkowania aparatu przez dziecko należy pilnować, aby nie wkładało go do buzi.

Aparaty słuchowe – jak przeprowadzać codzienną pielęgnację urządzenia?

Osuszanie

Podczas codziennego użytkowania aparatu w jego środku naturalnie wytwarza się wilgoć, która w połączeniu z elektroniką i baterią może powodować awarię urządzenia. Do osuszania aparatu słuchowego najpopularniej wykorzystuje się pudełka osuszające lub kapsuły osuszające. 

Pierwsze rozwiązanie, czyli pudełko jest bardzo proste w swoim działaniu. Pudełko wyposażone w odpowiedni układ elektroniczny wytwarza ciepło, które osusza wilgoć wewnątrz aparatu.

Drugie rozwiązanie jest tańsze od pudełka. Kapsuły stosuje się, umieszczając je w zwykłym pudełku do przechowywania aparatu słuchowego. Taką kapsułę należy według zaleceń producenta umieścić w pokrowcu na aparat. Urządzenie umieszczone razem z kapsułą przez noc zostaje w pełni osuszone z wilgoci.

Różnica między tymi rozwiązaniami to nie tylko cena, lecz również wydajność. Pudełka osuszające są zdecydowanie szybsze w działaniu niż kapsuły. 

Czyszczenie

Regularne czyszczenie zapobiega przed zatykaniem wejścia mikrofonów, które z kolei blokuje regulatory głośności. Sposób czyszczenie różni się dla typów aparatów słuchowych.

Aparaty wewnątrzuszne powinno się przecierać miękką ściereczką lub wilgotnymi chusteczkami przeznaczonymi do czyszczenia elektroniki. Specjalnie dostosowane chusteczki zakupić można u akustyka lub w sklepie zajmującym się aparatami. Ważnym aspektem podczas użytkowania aparatów wewnątrz usznych jest regularna wymiana filtrów chroniących przez dostaniem się woskowiny do środka urządzenia.

Aby wyczyścić aparat zauszny, należy zdjąć kopułkę i przetrzeć głośniki zewnętrzne ściereczką suchą. Dokładny opis czyszczenia zawarty będzie w instrukcji dołączonej przez producenta. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *