Kobieta u psychoterapeuty

Czy warto zostać psychoterapeutą?

Jeśli nie brak ci empatii, lubisz rozmawiać z ludźmi i potrafisz spojrzeć na daną sprawę z różnych punktów widzenia, to zostań psychoterapeutą. Jakie zatem studia należy ukończyć, aby wykonywać wspomniane zajęcie?

Zalety pracy psychoterapeuty

Znasz to uczucie, gdy po bezinteresownym udzieleniu komuś pomocy widzisz wdzięczność na twarzy danej osoby? Jeśli tak, to znak, że masz zadatki na dobrego psychoterapeutę. Jedną z większych zalet zawodu jest bowiem odczuwanie satysfakcji z wykonywanego zajęcia i poczucie prawdziwego sensu swojej pracy. Ale na tym nie koniec. Kolejnym plusem jest bowiem możliwość poznawania sporej ilości nowych osób, a tym samym ciągłe pogłębianie swojej wiedzy na temat świata i ludzi.  Poza tym wielu psychoterapeutów jest zdania, że to właśnie dzięki swojej pracy poprawili oni relacje z najbliższym otoczeniem, a także – a może przede wszystkim – wsłuchali się w samych siebie i lepiej poznali własne potrzeby.

Wady zawodu

Oczywiście zawód psychoterapeuty nie jest wolny od wad. Pomaganie innym zawsze wiąże się z poznaniem i zagłębieniem dręczącego ich problemu. Naturalnie wspomnianej bolączki niemalże nigdy nie udaje się rozwiązać na pierwszej sesji, co w praktyce oznacza, że po zakończonym dniu pracy psychoterapeuta może czuć się przytłoczony ilością poznanych problemów. Obciążeniu psychicznemu nierzadko towarzyszy także uczucie bezsilności.

Predyspozycje

Praca psychoterapeuty to zawód wręcz idealny dla osób odczuwających potrzebę pomagania innym, jak również ciekawych świata i pragnących wykonywać zajęcie, które potrafi przynieść ogromną dozę satysfakcji. Z tego względu przyszły psychoterapeuta powinien charakteryzować się inteligencją, rozwiniętą empatią i stabilnością emocjonalną. Nie oznacza to jednak, że musisz być super wrażliwym geniuszem – wręcz przeciwnie. Jak się bowiem okazuje, często najlepszymi psychoterapeutami są po prostu ludzie, którzy chętnie pomagają innym i zarazem potrafią celnie ocenić przedstawioną im sytuację.

Wykształcenie

Dobrze, jeśli psychoterapeuta posiada dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku medycznym bądź psychologicznym, niemniej jednak nie jest to warunek konieczny. Równie dobrze psychoterapeutą może być matematyk – ważne jednak, aby posiadał on wykształcenie wyższe i tytuł magistra. Po skończeniu wspomnianej szkoły należy pójść na 4 letnie studium podyplomowe, po którym możemy już szukać pracy w opisywanym zawodzie.

Gdzie pracować?

Psychoterapeuta może zatrudnić się zarówno w państwowej służbie zdrowia, jak i prywatnym ośrodku. Niektóre osoby decydują się nawet na otwarcie własnego gabinetu, aczkolwiek ostatnia z opcji jest zarazem stosunkowo kosztowna, jak i ryzykowna. Jeśli więc zależy ci na stabilności finansowej to wybierz pracę w państwowej służbie zdrowia lub placówkach prywatnych. Oferty tych ostatnich znajdziesz m. in. na stronie www.jober.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *