próbnik kolorów jakie możemy zastosować na ściany

Czy kolory we wnętrzu mają wpływ na nasze samopoczucie?

Beże, szarości, biel, to obecnie jedne z najpopularniejszych kolorów we wnętrzach. Dlaczego akurat te barwy wybieramy? Czy nasze decyzje mają drugie dno? Dlaczego unikamy wyrazistych barw? Żeby spróbować udzielić odpowiedzi na te pytania, warto poczytać o tzw. psychologii kolorów.

Wpływ kolorów na ludzi

Psychologia kolorów próbuje odpowiedzieć na pytanie, jaki poszczególne barwy oddziałują na na ludzi. Zakłada, że każda z nich ma swój określony wpływ oraz konotacje. Wykorzystuje się to w marketingu, reklamie, grafice, a nawet filmach. Luźne komedie romantyczne mają zupełnie inną tonację barw, niż filmy wojenne, bądź dramaty psychologiczne. Podobnie jest w przypadku kolorów w domu lub mieszkaniu. Planując malowanie pokoju warto zatem zastanowić się nad wyborem barw, by z jednej strony pasowały do wystroju, a z drugiej miały odpowiedni wpływ na nasze samopoczucie.

Jak postrzegamy barwy?

Każdemu na pewno choć raz zdarzyło się sprzeczać o kolor. Czy ta koszulka jest zielona, czy niebieska? Czy te buty są koloru różowego, czy fioletowego? Każdy odrobinę inaczej postrzega barwy, co związane jest z budową naszego oka. Receptory w nim zawarte odbierają fale elektromagnetyczne, których długość definiuje, z jakim kolorem mamy do czynienia. W zależności od wspomnianej budowy, nasza percepcja może nieco różnić się od innych. Do tego dochodzą inne zmienne, jak oświetlenie w pomieszczeniu, czy promienie słoneczne wpadające przez okno, które zmieniają odcień widzianego koloru. Warto wziąć je pod uwagę, wybierając kolor ścian.

Znaczenie poszczególnych barw

Wspomniana na początku psychologia barw określa, jakie potencjalne oddziaływanie mogą mieć na nasze codzienne samopoczucie. Ze względu na indywidualne postrzeganie kolorów nie należy traktować tego jako reguły. Ponadto inaczej działa dana barwa, jeśli stanowi tylko dodatek lub znajduje się tylko na jednej ścianie, a inaczej gdy dominuje w całym wnętrzu.

Biel, szarości, beże

Jasne odcienie beżu  szarości są bardzo neutralnymi kolorami, które działają uspokajająco. Nie oddziału mocno na nasze zmysły, stąd podświadomie są chętnie wykorzystywane we wnętrzach. Podobnie jest z białym, choć temu kolorowi przypisuje się również właściwości pobudzające.

Żółty

Kolor żółty kojarzy się z energią, zdecydowanie pobudzający do działania. Jest to też barwa związana z pogodą ducha oraz optymizmem. Należy jednak z umiar ją stosować, gdyż jej nadmiar może z czasem irytować, a już na pewno nie sprawdzi się w miejscach, gdzie szukamy relaksu.

Czerwony

Czerwony to kolor, którego raczej unika się w aranżacji wnętrza. Wynika to z faktu, że ma silne oddziaływanie oraz ugruntowane kulturowo konotacje. Bez wątpienia kojarzy się z pasją, namiętnością, seksualnością, ale też silnym pobudzenie, gotowością do działania. Czerwony daje duże pole do popisu dla osób, które chcą zaaranżować kreatywnie wnętrze, o ile nie będzie kolorem dominującym.

Niebieski

Niebieski, zwłaszcza jasne i chłodne odcienie, sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi. Ma działanie uspokajające, więc sprawdzi się w sypialni. Kojarzony jest też z czystością, stąd często wykorzystuje się go w łazience. Ponadto,odcienie błękitu i granatu dobrze komponują się z drewnem.

Zielony

Zieleń to kolor silnie kojarzący się z naturą i harmonią, związaną ze światem przyrody. Sprzyja leniuchowaniu i odpoczynkowi, co może w dużej mierze wynikać z tego, że dla wielu oznacza poczucie bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *