Robienie jedzenia bez glutynowego

Celiakia – charakterystyka choroby, objawy, dieta

Celiakia to choroba autoimmunologiczna, polegająca na trwałej nietolerancji glutenu. Schorzenie to często bywa mylone z alergią na pszenicę i nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Sprawdź, czym charakteryzuje się celiakia i jaką dietę wprowadzić, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Czym jest gluten?

Gluten to wspólna i umowna nazwa mieszanin białek, które znajdują się w zbożach (pszenicy, orkiszu, jęczmieniu i życie). To właśnie te białka (prolaminy i gluteliny) nadają wypiekom charakterystyczną, porowatą strukturę.

Celiakia ma podłoże genetyczne. Chorzy trwale nie tolerują glutenu, co oznacza, że nie mogą jeść żadnych produktów spożywczych, które zawierają ten składnik. Działający toksycznie na organizm chorego gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, które są odpowiedzialne za wchłanianie niezbędnych składników odżywczych. W efekcie przyswajanie cennych związków jest upośledzone, co z kolei skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi. 

Objawy celiakii

Celiakia może objawić się w każdym wieku i to pod różnymi postaciami. Celiakia klasyczna występuje najczęściej u dzieci, kobiet w ciąży i seniorów. Do jej głównych objawów należą: biegunki, bóle brzucha, spadek masy ciała i brak apetytu.

Celiakia nieklasyczna dotyczy głównie objawów pozajelitowych, takich jak anemia, przewlekłe zmęczenie, choroby nerek, osteoporoza, problemy skórne i inne współistniejące choroby autoimmunologiczne.

Trzecia postać choroby to celiakia potencjalna. Mówimy o niej, gdy w jelitach badanego znajdują się przeciwciała, odpowiadające za zanik kosmków jelitowych w przyszłości.

Dieta bezglutenowa

W leczeniu celiakii kluczową rolę odgrywa ścisła dieta bezglutenowa. Jadłospis chorych na celiakię wyklucza pszenicę, jęczmień, żyto i zwykły owies oraz wszystkie produkty z ich dodatkiem. Do produktów naturalnie bezglutenowych, dozwolonych na diecie, należą: kukurydza, ryż, ziemniaki, proso, gryka, soja, tapioka, maniok, amarantus, orzechy, jaja, mięso, owoce, warzywa i rośliny strączkowe. 

Podczas zakupów trzeba dokładnie czytać etykiety produktów, gdyż gluten może znajdować się w artykułach spożywczych, w których się go nie spodziewamy. Gluten mogą zawierać między innymi: płatki śniadaniowe, makarony, wędliny, parówki, jogurty, serki smakowe, majonezy, mieszanki przypraw, zupy w proszku, kawy rozpuszczalne, a nawet suplementy diety. Warto zwracać uwagę na znak przekreślonego kłosa na opakowaniu – licencjonowany symbol produktów wolnych od glutenu.

Dieta bezglutenowa znajduje się również w ofertach wielu popularnych firm cateringowych. Jeśli na co dzień nie masz czasu gotować, możesz spróbować diety pudełkowej z dostawą. Każdy dobry catering dietetyczny udostępnia pełną listę składników, w tym alergenów, które mogą znajdować się w przygotowanej żywności. 

Odpowiednio zbilansowana dieta bezglutenowa jest nie tylko pożywna, ale również smaczna. Dobrze ułożony jadłospis to gwarancja Twojego dobrego zdrowia i lepszego samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *