brama szybkobieżna

Bramy szybkobieżne samonaprawialne

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny zakład produkcyjny, halę magazynową, hurtownię, a nawet większy sklep czy market bez odpowiednio dobranych bram, które oddzielają od siebie wybrane przestrzenie. Bardzo dobrym, praktycznym oraz ekonomicznym rozwiązaniem są bramy szybkobieżne pcv posiadające właściwości samonaprawy.

Na rynku dostępnych jest wiele typów bram przemysłowych, które mają na tyle szerokie zastosowanie, że mogą być montowane i z powodzeniem wykorzystywane w halach, magazynach, sklepach wielkopowierzchniowych, ale także obiektach specjalistycznych czy hangarach. Oczywiście wszystko zależy od tego, z jakim obiektem mamy do czynienia i jakie będzie przeznaczenie bramy. Każdy obiekt z uwagi choćby na profil produkcji, czy funkcji którą pełni ma swoją specyfikę i odpowiedni dobór bramy do konkretnego miejsca ma bardzo istotne znaczenie dla jak najbardziej komfortowej i bezawaryjnej pracy całego ciągu komunikacyjnego w takim obiekcie.

Alternatywą dla tradycyjnych stalowych bram przemysłowych są bramy szybkobieżne. Ich zaletą jest przede wszystkim uniwersalność rozmiarowa, lekkość, szerokie spektrum zastosowania, elastyczność kurtyny oraz możliwość samoistnego naprawienia się po wypadnięciu z prowadnic.

Bramy szybkobieżne vs bramy tradycyjne, które rozwiązanie jest lepsze i bardziej optymalne do użytkownika sektora przemysłowego?

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest prędkość działania. W przypadku bram tradycyjnych przeważnie mamy do czynienia z tradycyjnym systemem działania opartym na klasycznym silniku wolnobieżnym do 0,15 m/sek czy nawet otwieraniu ręcznym za pomocą wyciągarki łańcuchowej, ograniczonej ilości cykli, a także wolnym działaniu. Bramy szybkobieżne, jak sama nazwa wskazuje charakteryzują się bardzo sprawnym i szybkim działaniem z bardzo dużą prędkością zamykania i otwierania do 2 m/sek. To przekłada się zdecydowanie na komfort poruszania się np. samochodów, wózków widłowych, paleciaków oraz innych pojazdów i niezaprzeczalnie przyczynia się do optymalizacji pracy.

Kolejną zaletą jest mniejsza waga, głównie dzięki kurtynie, która nie jest wykonana z metalu, a tworzywa PCV. To  w dużej mierze przekłada się na lekkość oraz brak konieczności stosowania ciężkiego nadproża. Ruch bramy szybkobieżnej dzięki zastosowanym silnikom i innym rozwiązaniom jest cichy, szybki i co najważniejsze bezobsługowy, a zatem niezwykle komfortowy i bezpieczny dla użytkownika.

Bramy szybkobieżne – możliwość samoczynnej naprawy, czy to jest faktycznie przełomowe rozwiązanie niedostępne dla innego typu bram ?

Naprawy oraz serwis to w przypadku bram przemysłowych konieczność, jeżeli chcemy zachować ich oryginalne parametry oraz zapewnić normalne funkcjonowanie. Zdarza się nawet w przypadku klasycznych bram segmentowych, że producent nie oferuje już paneli, które pasowałyby do uszkodzonej bramy, co wymusza konieczność wymiany całego poszycia (wszystkich paneli), generując duże koszty takiej naprawy i spore straty związane z czasem wyprodukowania i dostarczenia części oraz ich wymiany. W bramach szybkobieżnych, głównie zaś samonaprawialnych takie sytuacje narażające nas na koszty i sytuacje stresowe – nie mają miejsca. W trakcie użytkowania bram, zwłaszcza tam, gdzie oddzielają one od siebie przestrzeń magazynową może często dochodzić do kolizji z udziałem pojazdów lub wózków paletowych. Tam gdzie uszkodzeniu mogłaby ulec klasyczna brama, generując koszty i przestój w pracy, technologicznie zaawansowana brama szybkobieżna samonaprawialna pcv eliminuje ryzyko do minimum zaistnienia takiego problemu. Brama samo naprawialna, po uderzeniu wózkiem, czy kolizji spowodowanej innym środkiem transportu, najpierw wypada z prowadnic, żeby za chwilę powrócić na swoje właściwe i naturalne tory czyli do prowadnic, nie powodując tym samym zakłóceń w cyklu komunikacyjnym zakładu. Trzeba zaznaczyć, co ważne, że dzieje się to samoistnie bez konieczności ingerencji użytkownika.

W przypadku bram tradycyjnych, zwłaszcza tych o większych rozmiarach istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przypadku nawet niewielkiej kolizji wystąpi konieczność wezwania serwisu, gdyż samodzielna naprawa nie będzie możliwa, z uwagi na ciężar bramy oraz wygięcie poszycia bramy. W przypadku zaś technologicznie nowatorskich bram szybkobieżnych, które mają kurtynę wykonaną z elastycznego PCV w zasadzie nie ma konieczności wzywania serwisu w przypadku kolizji.

Na czym polega samonaprawialność bramy? Po uderzeniu wózkiem paletowym w bramę kurtyna oczywiście wypada z prowadnic, ale dzięki swojej elastyczności nie ulega uszkodzeniu, nie pęka i nie rozrywa się i nie podlega degradacji. Po pewnym czasie samoczynnie zostanie zwinięta na wał i następnie powraca do prowadnic, umożliwiając tym samym normalne funkcjonowanie i ciągłość dalszej pracy.

Proces ten odbywa się bez ingerencji człowieka, bez wykorzystania narzędzi, konieczności zdejmowania kurtyny, prostowania jej. Oszczędzamy czas, pieniądze, nie musimy przerywać pracy, nie ma ryzyka uszkodzenia ściany, wózka, znajdującego się na nim towaru i nie grozi nam przestój w normalnym funkcjonowaniu obiekty, czy zakładu w kontekście swobodnego przemieszczania się pracowników czy przepływu towarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *