Badania szczęścia

To w jakim stopniu jesteśmy odpowiedzialni za swoje szczęście jest przedstawiane bardzo różnie w zależności od publikacji z jakimi się spotykamy. Jedno z badań wydaje się najbardziej trafnie oceniać procentowy wpływ czynników zewnętrznych. Sonia Lyubomirsky przeprowadziła badanie z którego wynika, że 40% naszego szczęścia zależy od nas samych. Reszta to niezależne od nas czynniki takie jak cechy osobowości, czy geny.

Czy 40% to dużo? Dla jednych tak, dla innych wręcz przeciwnie. Dla mnie jest to trochę jak ze szklanką do połowy napełnioną wodą. Pewnie słyszałeś, że jeden zobaczy szklankę do połowy pełną, a inny zmartwi się, że szklanka jest w połowie pusta. Dla mnie jest to optymistyczna informacja. 40% daje nam całkiem spore pole do popisu.

Na depresję cierpi 121 mln osób na całym świecie według Światowej Organizacji Zdrowia. Inne statystyki podają, że jest ich znacznie więcej, ponieważ nie każdy chory się leczy. Word Health Organization informuje, że w roku 2020, problem ten będzie dotyczył co trzecią dorosłą osobę. Stanie się tym samym drugą główną przyczyną zgonów.

 

Sonia Lyubomirsky, Wybierz szczęście, Naukowe metody budowania życia, jakiego pragniesz, Warszawa 2008.

1 thought on “Badania szczęścia

  1. Na początku pragnę stwierdzić, że bardzo spodobała mi się ta strona. Pomysł jest doskonały, co do wykonania mam jeszcze kilka uwag, ale jestem pewien, że zasługujecie na wielkiego plusa. Z zaciekawieniem wyczekuję tego co będzie dalej. Chętnie dowiem się dużo więcej o tej dyscyplinie. Co do wpisu zgadzam się całkowicie, w moim przypadku wszystko się potwierdza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge